
Teoria ta zakłada, że wzrostowi występowania alergii odpowiada zmieniona mikroflora jelitowa społeczeństw wysokorozwiniętych.
Bakterie jelitowe są konieczne do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu immunologicznego. Uważa się, że nadmierna „sterylizacja” życia już od momentu urodzenia powoduje ograniczony kontakt z bakteriami, co skutkuje zaburzoną kolonizacją przewodu pokarmowego. Badania potwierdzają, że u niemowląt, które w przyszłości zachorują na alergię stwierdza się obniżenie liczby bakterii jelitowych z rodzaju Bifidobacterium i Lactobacillus.
Dojrzewanie i rozwój układu immunologicznego zależy od mikroorganizmów zasiedlających przewód pokarmowy (mikrobiota jelitowa) zwłaszcza w okresie noworodkowo-niemowlęcym.
Porada eksperta: Czym jest mikroflora jelitowa
Badania, które warto przeprowadzić, aby wykryć alergię:
- ocena stężenia igE (immunoglobuliny odpowiedzialnej za reakcje alergiczne) w surowicy,
- badanie przeciwciał skierowanych przeciwko różnym alergenom w klasie igE,
- testy skórne z różnymi alergenami,
- testy prowokacji i eliminacji (w przypadku alergii pokarmowej),
- obserwacja rodzica / opiekuna.
To rodzice/opiekunowie dziecka wstępnie rozpoznają alergię – zaczerwienione policzki, sucha skóra, sapka, kolka, wzdęty brzuch, biegunka – to pierwsze objawy, które wskazują na alergię u najmniejszych dzieci. U dzieci starszych zwracają naszą uwagę – podkrążone oczy, długie rzęsy, język geograficzny, tzw. salut alergiczny (pocieranie nosa ku górze wewnętrzną stroną dłoni).