
Objawy alergii pokarmowej może mieć nawet do 20% niemowląt, 6-8%, dzieci starszych i 1-4% dorosłych
Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się już u kilkumiesięcznych niemowląt jako alergia pokarmowa – uczulenie na składnik pokarmu. W wieku niemowlęcym najważniejszym alergenem pokarmowym jest mleko krowie, ale również jaja kurze, soja, pszenica, ryby, skorupiaki, orzeszki ziemne i inne orzechy mogą wywoływać alergię.
Objawy są zróżnicowane i dotyczą wielu narządów.
- W większości opisane objawy są procesem przewlekłym, chociaż u niektórych dzieci może wystąpić natychmiastowa reakcja alergiczna np. pokrzywka lub obrzęk, a nawet wstrząs anafilaktyczne. Najczęściej występuje reakcja dwu- lub wielonarządowa. Dominują objawy ze strony skóry, układu pokarmowego i układu oddechowego. Na skórze pojawiają się zmiany, które opisuje się jako atopowe zapalenie skóry (wyprysk atopowy) z typowym świądem skóry, suchością i skłonnością do zakażeń skóry.
- Zmiany skórne u niemowląt są zlokalizowane na policzkach (szorstkie, polakierowane, zaczerwienione policzki) i po stronie wyprostnej kończyn (mogą też występować na całym ciele).
- Natomiast u dzieci starszych i dorosłych pojawiają się w okolicach zgięciowych dużych stawów, na karku, stopach i dłoniach.
- Ze strony układu pokarmowego występują zmiany konsystencji stolca, częste wypróżnianie (biegunki), wymioty, u niemowląt kolki, u dzieci starszych – bóle brzucha.
- Dzieci z alergią na białka mleka krowiego często mają infekcje górnych dróg oddechowych, szczególnie zapalenie oskrzeli ( spastyczne zapalenie oskrzeli), zapalenia ucha środkowego, nieżyt nosa, u niemowląt pojawia się sapka. Niemowlęta są drażliwe i płaczliwe, starsze dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy, bezsenność, są nadpobudliwe.
W większości opisane objawy są procesem przewlekłym, chociaż u niektórych dzieci może wystąpić natychmiastowa reakcja alergiczna np. pokrzywka lub obrzęk, a nawet wstrząs anafilaktyczne.
Porada eksperta: Pierwsze objawy alergii
Jak objawia się wysypka alergiczna?
Wysypka alergiczna to wypryski drobne czerwone lub wypryski większe, zlewające się w czerwone plamy. W miarę nasilenia choroby skóra staje się sucha, „liszajowata”, wypryski swędzą, dziecko drapie się, zmiany pękają i sączą się – mogą ulegać zakażeniu. Poza grudkami może pojawić się silne swędzenie bądź pieczenie. Alergia skórna daje również objawy szorstkości i łuszczenia się skóry, następnie stwardnienia i bolesnych pęknięć. Wysypka alergiczna pojawia się jako reakcja naszego organizmu na alergeny skórne, które działają drogą bezpośredniego kontaktu. Uogólnione wysypki alergiczne mogą być także wywołane przez pokarmy i leki..