Do postępowania dietetycznego
w alergii pokarmowej
i atopowym zapaleniu skóry

Jak objawia się alergia?

Pierwsze objawy alergii mogą pojawić się już u kilkumiesięcznych niemowląt jako alergia pokarmowa – uczulenie na składnik pokarmu. W wieku niemowlęcym najważniejszym alergenem pokarmowym jest mleko krowie, ale również jaja kurze, soja, pszenica, ryby, skorupiaki, orzeszki ziemne i inne orzechy mogą wywoływać alergię. Nawet do 20% niemowląt może mieć objawy alergii pokarmowej, 6-8%, dzieci starszych i 1-4% dorosłych.

Objawy są zróżnicowane i dotyczą wielu narządów.jak objawia się alergia u dzieci

  • Najczęściej występuje reakcja dwu- lub wielonarządowa. Dominują objawy ze strony skóry, układu pokarmowego i układu oddechowego. Na skórze pojawiają się zmiany, które opisuje się jako atopowe zapalenie skóry (wyprysk atopowy) z typowym świądem skóry, suchością i skłonnością do zakażeń skóry.
  • Zmiany skórne u niemowląt są zlokalizowane na policzkach (szorstkie, polakierowane, zaczerwienione policzki) i po stronie wyprostnej kończyn (mogą też występować na całym ciele).
  • Natomiast u dzieci starszych i dorosłych pojawiają się w okolicach zgięciowych dużych stawów, na karku, stopach i dłoniach.
  • Ze strony układu pokarmowego występują zmiany konsystencji stolca, częste wypróżnianie (biegunki), wymioty, u niemowląt kolki, u dzieci starszych – bóle brzucha.
  • Dzieci z alergią na białka mleka krowiego często mają infekcje górnych dróg oddechowych, szczególnie zapalenie oskrzeli ( spastyczne zapalenie oskrzeli), zapalenia ucha środkowego, nieżyt nosa, u niemowląt pojawia się sapka. Niemowlęta są drażliwe i płaczliwe, starsze dzieci mogą skarżyć się na bóle głowy, bezsenność, są nadpobudliwe.

W większości opisane objawy są procesem przewlekłym, chociaż u niektórych dzieci może wystąpić natychmiastowa reakcja alergiczna np. pokrzywka lub obrzęk, a nawet wstrząs anafilaktyczne.